Boekrecensie van ‘Voorbij het einde’
door Esther van den Enden
Samenvatting
We pakken het verhaal van Lars op, tijdens de 94e verjaardag van de Duitse oma van Lars. Na een bijzonder geslaagd feest, waar de inmiddels driejarige dochter van Lars de show steelt, komt het gezelschap op de terugweg onder vuur te liggen. De Verdelgers zijn er nog steeds op uit de wereld in chaos te storten en maken het hun missie om Lars uit te schakelen. Ze plegen een aanslag op de Twilight Zone, Lars’ woon- en werkgemeenschap waar hij samen met een steeds grotere groep gelijkgestemden een toekomst in de sterren realiseert. Het wordt Lars bijna fataal. Tegelijkertijd worden wereldwijd aanslagen gepleegd die miljoenen mensen het leven kosten. Een race tegen de klok begint wanneer nucleaire ladingen gestolen worden.
Nergens veilig
In dit vierde en laatste deel van de serie De Sythal van Ton den Dekker (NL2406) wordt de strijd steeds grimmiger. Aanslagen worden gepleegd waarbij miljoenen mensen omkomen en het openbare leven volledig ontregeld raakt. En ook binnen de Twilight Zone is het minder veilig dan gedacht wanneer de Verdelgers erin geslaagd zijn de gemeenschap te infiltreren. Lars is één van de slachtoffers en zijn leven hangt aan een zijden draadje. Gelukkig zijn de Wachters dichtbij en hebben zij machtige bondgenoten.
Opstand
Toch is het niet helemaal hopeloos. Tegenover deze destructieve overmacht die natuurlijke gevoelens van woede en onvrede aanwakkeren, zijn er daden van verzet, van menselijkheid. Gewone mensen die ingaan tegen onmenselijke orders, die opstaan voor waar ze in geloven. Soms tegen een hoge prijs. Ton schetst helden die geen capes dragen, maar gewone mensen zijn zoals jij en ik. Door trouw te blijven aan zichzelf, aan een diepere waarheid, vormen ze lichtpuntjes in de duisternis. Zoals de sterren ’s nachts aan de hemel staan. Stap voor stap komt zo een toekomst tussen die sterren steeds dichterbij.
Met enige weemoed las ik de laatste woorden. ‘Voorbij het einde’ is het vlot lezende slotdeel van deze fijne serie. Nu is het echt over. Of toch niet? Mijn eigen fantasie kan er in ieder geval nog een tijdje mee vooruit.